Vzhľadom k zhoršujúcemu sa počasiu a tiež z dôvodu narastajúceho počtu dopravných nehôd s účasťou chodcov bola 20.11. vykonaná na našej základnej škole v Starom preventívno-výchovná prednáška zameraná na správanie sa chodcov (detí) v cestnej premávke so zameraním na používanie reflexných prvkov za zhoršenej viditeľnosti. Veľmi pekne ďakujem našim dopravným policajtom.
Preventívno-výchovná prednáška
- 3
Bubnovačka 2024
BUBNOVAČKA
Ticho deti pred násilím neochráni
19. 11. 2024
10:00 – 11:00V hlasnom rytme bubnov zaznie Slovenskom a Českom myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“, ktoré už po jedenástykrát upozorní na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenie potrebu včasnej prevencie v spoločnosti.
Týždeň vedy a techniky v OKGZ
Tohtoročný týždeň vedy a techniky sme ukončili v piatok 15.11.2024 zábavno-náučnou aktivitou Programovanie robotov M - bot 2 v Zemplínskej knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach.
.
Týždeň vedy a techniky na našej škole
Týždeň vedy a techniky sme spoločne s materskou školou začali pokusmi, ktoré nám prišli predviesť študentky z Gymnázia Ľudovíta Štúra Michalovce pod vedením RNDr. Jany Čisárovej. Deti sa dozvedeli veľa z oblasti chémie a fyziky. Niektoré pokusy si aj vyskúšali. Veľmi pekne ďakujeme za získanie nových poznatkov.
4
iBobor
iBobor je informatická online súťaž, v ktorej sú súťažné úlohy zamerané na logiku, porozumenie informáciám, algoritmizáciu a matematické základy informatiky. Niektoré z úloh majú formu otázok s výberom odpovede, ďalšie sú interaktívne, v ktorých je potrebné presunúť, usporiadať alebo doplniť časť riešenia.
Do súťaže sa zapojili žiaci 2.- 4.ročníka. Úspešným riešiteľom sa stal štvrták Jurko Turcovský
Svetový deň behu v našej škole
Svetový deň behu je venovaný propagácii behu ako dostupnej a zdravej formy pohybu pre ľudí všetkých vekových kategórií. Tento deň podporuje aktívny životný štýl, vyzdvihuje fyzické a duševné prínosy behu, ako sú zlepšenie kondície, posilnenie srdcovo-cievneho systému, odbúravanie stresu a zvýšenie celkovej pohody.
Svetový deň behu 5.11. sme si pripomenuli člnkovým a vytrvalostným behom na hodine telesnej výchovy
Záložky do knihy od našich českých kamarátov
Po návrate z jesenných prázdnin čakal na naše deti balíček od našich kamarátov zo Žďáru na Orlicí. V balíčku na nás už čakali záložky do knihy a veľa darčekov. Veľké ďakujeme kamaráti.
Dušičkovo, zážitkovo a zábavne
Dušičkový týždeň v ŠKD začali vyhľadávaním informácií o prichádzajúcich sviatkoch. Zistili, že sviatok Dušičiek siaha do 11.stor. a sviatok Všetkých svätých až do 4. stor. Ľudia verili, že sa na Dušičky môžu stretnúť so svojimi blízkymi, ktorí už zomreli. Do ohňa sa sypala múka, aby sa duše na kŕmili. Na dedinách sa konala proces ia v strašidelných maskách. Nesmelo sa zametať. Oveľa neskôr sa začali hroby zdobiť kvetmi a zapaľovať sviece. Žiaci v pondelok zdobili celú školu dušikmi, obrázkami, lampášikmi,... V utorok ráno výrobu dokončili a s hotovým dušikmi odišli na vyučovanie. Poobedie strávili na čerstvom vzduchu v záhrade u Čauderových, poobdivovali krásne mačky, zaskákali si na trampolíne,... na ihrisku si zahrali rôzne hry a šťastní a "vystrašení" dušikmi Katkou a Maťkom si ešte zatancovali.
Aj takýto je zaujímavý a zážitkový deň v ŠKD.
OZNAM
Iná forma telesnej výchovy - šarkaniáda
Počas hodiny telesnej výchovy si deti zacvičili spolu so svojimi šarkanmi. Behali, vyhadzovali, pobehovali so svojím šarkanom. Komu sa nedarilo dostať šarkana do vzduchu zahral si spoločnú pohybovú hru. Počasie bolo krásne, šarkany poletovali, deti behali, bol to super deň.
EÚ Code Week na našej škole
Európsky týždeň programovania je nezávislá iniciatíva, ktorej cieľom je priblížiť každému programovanie a digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavo formou.
My sme zapojili v dňoch 21. a 22. 10. na hodine Informatiky, kde žiaci programovali cestu autíčku Robobloq. Autíčka sa mali vyhnúť všetkým prekážkam.
Záložka do knihy spája školy
V tomto školskom roku 2024/2025 sme si vybrali knihu od ukrajinskej spisovateľky Halyny
Vdovychenko pod názvom Sova, ktorá sa chcela stať škovránkom. Túto knihu sme získali
z finančnej podpory Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže v projekte Čítame pre
radosť. Deň príbehu nás veľmi zaujal a žiaci 1.- 4. ročníka si začali uvedomovať, že tak ako
v prírode, podobne aj človek, dieťa „každý je výnimočný tým aký je“.
Naše záložky sú vytvorené do tvaru sovy, ktorá má na hrudi malého škovránka. Záložky sme
si vyrobili na krúžku Šikovníček. Posielame ich našim kamarátom z partnerskej školy zo
Žďáru nad Orlicí v Českej republike. Do zásielky sme priložili aj publikáciu o našej obci
Staré a pre radosť deťom aj viacfarebné ceruzky.
Okrem čítania, záložiek sme tvorili aj sovičky z prírodnín. Čítali sme si z encyklopédie
o živote sovičiek.
OZNAM
Školská knižnica - knihy - deti
Medzinárodný deň školských knižníc si pripomíname od r.1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.
Dopoludnia deti navštívili 4 krajiny. Prváci Písmenkovo, kde hľadali vo Vrabčekovi písmenká, ktoré už poznajú. Druháci Slabikovo, kde zo slabík skladali názvy kníh, ktoré prečítali. Tretiaci Slovkovo. V Rorprávkovej záhrade hľadali slová s obojakými spoluhláskami. Štvrtáci navštívili Vetkovo. V tejto krajine opravovali Popletené vety.
Poobedný príbeh zo Stromáčika, v ktorom larve nikto nerozumel, deti presvedčil o tom, že kde je vôľa, cesta sa nájde. Obyvatelia lesa sa dorozumeli pomocou znakov, ktoré si blatom písali nalisty. Mnohé deti sa práve takto, pomocou znakov, musia vzdelávať.Od nás ostatných je potrebná veľká dávka trpezlivosti a ohľaduplnosti. Deň sme zavŕšili ilustrovaním príbehu vo forme komiksu.
21
Jabĺčkový deň
21.10.2024 bol Svetový deň jablka, deti robili aktivity počas celého dňa. Vypočuli si rozprávku Jabĺčko, pracovali s touto rozprávkou, na matematike počítali jabĺčkové príklady. Téma s jabĺčkom rezonovala aj na hodine angličtiny a informatiky. V ŠKD si našli svoju jabloň vo farskej záhrade. Jablká si nazberali, zaspievali jabloni svoju pesničku, potom sa zahrali na hádzanie do terča. V triede mali jabĺčkové tvorenie a maškrtenie.
3
Mesiac úcty k starším v obci Staré
20. októbra 2024 žiaci našej školy vystúpili pred staršími obyvateľmi obce Staré.
Tvorivé dopoludnie so starými rodičmi
Starí rodičia a ich vnúčatá - ich vzťah je výnimočný. A ako ho môže ešte viac podporiť škola? Napríklad tvorivým dopoludním v škole.
Dňa 16. októbra sme privítali v našej škole našich starkých. Stará mama Sabínky Litúnovej predstavila deťom a ich starým rodičom svoju publikáciu, ktorú napísala o živote v obci Staré pod názvom Priadky zo Starého. Túto knižôčku dostal každý účastník nášho dopoludnia, aj venovaním a podpisom autorky.
Po besede nastalo jesenné tvorenie. Jesenné tekvice zmenili svoj výzor. Každý využil svoju fantáziu. Týmito krásnymi výtvormi sme si skrášlili exteriér školy. Starým rodičom veľmi pekne ďakujeme.
3
Deň bielej palice 2024
Deň bielej palice, ktorý sa každoročne pripomína 15. októbra, je venovaný zvyšovaniu povedomia o význame bielej palice ako symbolu nezávislosti a mobility nevidiacich a slabozrakých ľudí. Tento deň upozorňuje na problémy, s ktorými sa títo ľudia stretávajú pri pohybe v každodennom prostredí, a zdôrazňuje potrebu vytvárania bezpečných a prístupných miest pre všetkých. Deň bielej palice motivuje k rešpektu a ohľaduplnosti voči zrakovo postihnutým a podporuje verejnosť v tom, aby im poskytovala pomoc, keď to potrebujú. Je to zároveň príležitosť pripomenúť si dôležitosť začlenenia nevidiacich a slabozrakých do spoločnosti, podpory ich samostatnosti a zlepšovania podmienok, ktoré im umožnia bezpečný pohyb a aktívny život.
O živote nevidiacich sme s deťmi besedovali, zoznámili sa s Braillovým písmom a vyskúšali si chôdzu a pohyb v priestore ako nevidiaci. Na hodine informatiky tvorili obrázky o nevidiacich a slabozrakých ľuďoch.
9
Pozvánka pre starých rodičov
Svetový deň duševného zdravia 2024
Dňa 10.októbra, pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia si pripomíname, aké dôležité je starať sa o psychické zdravie.
Rodičia a učitelia sú tými, ktorí formujú naše deti, ich duševnú pohodu. Veľmi peknú aktivitu pripravila p. Bc. Klára Mauerová.